2009-12-04 00:00:00

Okrugli stol: "Razgovarajmo otvoreno"

U kreiranju ovogodišnjeg programa Mjeseca borbe protiv ovisnosti, uvažavajući prijedloge djece i mladih, organiziran je okrugli stol „ Razgovarajmo otvoreno“ u prostorima Zdravog grada Poreč u četvrtak, 26.11.2009. u 12:00 sati.

 

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti intenziviraju se različite aktivnosti kojima se nastoji skrenuti pažnja na probleme mladih u našem okruženju, na načine suočavanja s istima te na mogućnosti njihova suzbijanja kroz intenzivan edukativni rad i podršku djeci i mladima.

U cjelogodišnjem periodu rada s mladima, putem Školskih preventivnih programa te u organizaciji Zdravog grada i povjerenstva „Zajedno protiv ovisnosti“, organizirana su i realizirana brojna predavanja i radionice radi podizanja razine znanja i usvajanja socijalnih vještina koje povećavaju kompetencije učenika.

U kreiranju ovogodišnjeg programa Mjeseca borbe protiv ovisnosti, uvažavajući prijedloge djece i mladih, organiziran je okrugli stol „ Razgovarajmo otvoreno“ u prostorima Zdravog grada Poreč u četvrtak, 26.11.2009. u 12:00 sati.

Sudionici okruglog stola, 30-tak učenika TUŠ Antona Štifanića i SŠ Mate Balota, su se uz koordinaciju psihologinja Vilme Bednar i Petre Andrić pomno pripremali danima propitujući svoje vršnjake i izdvajajući pitanja na temu ovisnosti o drogama na koje žele dobiti odgovore stručnjaka - vezano uz tretman, korištenje droga, sankcije, posljedice… Sugovornici na Okruglom stolu su im bili eminentni stručnjaci raznih profesija sa višegodišnjim iskustvom bavljenja problematikom ovisnosti i pružanja potpore obiteljima u Istarskoj županiji:

·         dr. Katarina Mešin – voditeljica županijskog Centra za prevenciju i vanbolničko liječenje ovisnosti,

·         Ines Puhar – ravnateljica županijskog Obiteljskog centra i

·         Mile Orešković – voditelj odsjeka za droge MUP-a, svi iz Pule.

Tijekom okruglog stola na temu „Razgovarajmo otvoreno“ , u sat i pol vremena, nizala su se mnogobrojna pitanja zainteresiranih mladih. Pitanja su išla u raznim smjerovima: od interesa mladih za to koje su realne mogućnosti „potpunog izlječenja“ ovisnika, načina na koji droge uništavaju mozak, kako ovisnost utječe na obitelj, kada roditelji prepoznaju da im dijete ima problem s ovisnošću, koliko je godina imao najmlađi ovisnik kojeg su u svojoj praksi sreli, kako pomoći poznaniku ako sumnjaju da je ušao u svijet ovisnosti, kako pomoći djetetu kojemu su roditelji ovisnici, kako se hvataju i kažnjavaju dileri, koji su ulazni putovi droge u RH, kakvi su hrvatski zakoni kojima se suzbija zlouporaba droga… i mnoga druga.

Pulski gosti i sami su bili ugodno iznenađeni pitanjima mladih Porečana jer su ona odražavala kritičko razmišljanje mladih i ukazivala na zavidnu razinu prethodnih spoznaja iz oblasti ovisnosti o drogama koja im daje mogućnost ravnopravne komunikacije sa stručnjacima.


Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč