Aktivnosti u mjesecu borbe protiv ovisnosti

Autor: Silvana Vlačić, 9. 12. 2011.

Održan Okrugli stol pod nazivom Razgovarajmo otvoreno gdje su porečki srednjoškolci razgovarali sa stručnjacima raznih profesija o rizicima eksperimentiranja sa sredstvima ovisnosti.

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti intenziviraju se različite aktivnosti kojima pokušavamo skrenuti pažnju na probleme u okruženju. Nastavljajući s edukativnom ulogom u osmišljavanju ovogodišnjeg programa, organiziran je 7. prosinca 2011.g . Okrugli stol u Obrtničkom domu u Poreču. Na njemu su sudjelovali predstavnici učenika dviju porečkih srednjih škola, Turističko ugostiteljske škole Antona Štifanića i Srednje škole Mate Balota, te interdisciplinaran tim stručnjaka. Okrugli stol je organiziran u sklopu preventivne kampanje koju je inicirala Policijska uprava Istarske županije, a provodi se u četiri grada: Puli, Rovinju, Poreču i Umagu. Osnovni ciljevi te kampanje jesu unaprjeđivanje partnerstva  i dijaloga između mladih i  odraslih – predstavnika institucija koje se bave problematikom ovisnosti, te osnaživanje mladih dodatnim znanjima. Izabrana grupa učenika je uz koordinaciju psihologinja, Vilme Bednar i Petre Andrić izdvojila niz pitanja o kojima su diskutirali s eminentnim stručnjacima raznih ustanova. Među njima su tako bili:  Helena Mitrović i Velimir Todorović iz Službe za prevenciju ovisnosti i vanbolničko liječenje, Alica Rosić Jakupović i Mile Orešković iz Odsjeka za prevenciju kriminaliteta policijske uprave IŽ, predstavnica Centra za socijalnu skrb Ivana Buda Stranić  i Goran  Terković, načelnik policijske postaje. U uvodnom djelu Okruglog stola prikazana je prezentacija o Utjecaju droga na ljudski mozak i objašnjeno je zašto nastaje ovisnost. Učenicima je objašnjena neutemeljenost podjele na lake i teške droge, kao i niz predrasuda koje postoje o drogama. Shvatili su da je liječenje ovisnosti  dugotrajna borba s  neizvjesnim ishodom. Pri tome je jako važno da ovisnik  u liječenju ima podršku obitelji, ali i ustanova u zajednici za ponovno uključivanje nakon tretmana. U daljnjem razgovoru s iskusnim sugovornicima učenici su se dotakli  i druge vrste ovisnosti – o internetu, kockanju, klađenju i pijenju.  Kritički su se osvrnuli i na dostupnost droge, nepoštivanje zakonskih odredbi za  kupnju alkohola i cigareta mlađima od 18 godina, propitujući odgovornost i izostanak nadzora određenih državnih službi. Uvidjeli su složenost problema ovisnosti, teret koji nose pojedine službe i institucije i potrebu da se zajednički djeluje i organizirano pristupa toj problematici. A u tome će i učenici razvijajući mrežu vršnjačkih edukatora odgovorno dati svoj doprinos.

Vilma Bednar

Aktivnosti u mjesecu borbe protiv ovisnosti

Autor: Silvana Vlačić, 9. 12. 2011.

Vilma Bednar

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr