Kako nam je bilo na maturalcu?

Autor: Silvana Vlačić, 29. 9. 2011.

Za nas je to jedan poseban period života koji će ostaviti trag zauvijek. Lijepo je vidjeti i upoznati različite kulture, povijest, te doživjeti ljude koji žive u drugačijim sredinama. U potpuno novi i nama nepoznati svijet krenuli smo 4. rujna u 1:00h, rano ujutro stigli smo u Beč, gdje nas je naš vodič (koji je kao veeeelika enciklopedija) poveo u obilazak grada. Mene je najviše oduševilo Hundertwasserovo djelo. Hundertwasser je učvrstio svoju viziju svijeta i svoj odnos prema vanjskoj stvarnosti, te stvorio zanimljive kuće, s  neobičnim stepenicama i zidovima. Nakon panoramskog razgleda Beča,  krenuli smo prema češkoj metropoli. Umorni od puta jedva smo dočekali dolazak u hotel Olympik. Hotel je smješten u Invalidovnoj ulici, nedaleko grada za koju nas vežu dobre uspomene. Iako smo bili smješteni u malim sobicama, to nas nije spriječilo na okupljanje,  čak i previše nas u jednu sobu. To, kako smo proveli našu prvu noć neka ostane naša mala tajna J Drugo jutro razgledali smo Prag. Obišli smo kraljevsku palaču, katedralu Sv. Vida, te Zlatnu uličicu. Usku i vrlo zanimljivu ulicu, s mnogo malih spojenih kućica, u kojima se nalaze suvenirnice, Muzej vojnih oklopa i oružja, Muzej igračaka i slično. Grad Prag jako mi se sviđao, kao i ostalima iz razreda. Tu večer rezervirali smo ulaznice za poznati disco klub na 5 katova „Karlovy lazne“. Svatko se raspršio na svoj kat, ovisno o muzici koja mu se sviđala. Prvim metroom oko 5 ujutro vratili smo se u hotel željni još zabave. Nije nas sprječavala činjenica da u 6h ujutro moramo biti na doručku. Iako smo bili prisiljeni penjati se do dvorca Karlštajn, nismo požalili što smo ga posjetili. Još uvijek mamurni od izlaska posjetili smo kopiju Eiffelovog tornja i labirint zrcala, gdje smo se dobro nasmijali drugima,  ali i sami sebi. Slobodno vrijeme iskoristili smo za šoping i odlazak na ručak.  Prof. Vuletić,  prof.  Čargonja,  prof.Mikluš i vodič ostavili su nas same u gradu s ciljem provjeravanja naše snalažljivosti. Ja vam mogu reći da to nije bilo lako, no nakon nekoliko sati lutanja dokazali smo da bismo se uspjeli snaći. Umorni od provedenog dana jedva smo čekali da stignemo u svoje krevete. Tu noć okupljali smo se samo po sobama.

Četvrti dan posjetili smo Židovsku ulicu i Karlove vary, gdje postoji  13 većih i preko 300 manjih termalnih izvora koji služe za liječenje raznih zdravstvenih problema. Na kraju se nalazi gejzir visok čak 12m i čija temperatura dostiže i do 72 °C. Navečer smo uz muziku i večeru na brodu na rijeci Vltavi gledali prekrasnu panoramu Praga.

Rano ujutro, već oko 8h krenuli smo prema Budimpešti. Zaustavili smo se kratko u Bratislavi, te nastavili prema četvrtoj državi, Mađarskoj. Navečer smo bili smješteni u prekrasan hotel s bogatom uslugom „Golden Park“. Nisu nas pustili van, pa smo se ponovno skupljali u sobama. Zadnju večer bilo je „prolijevanja“ novca u umivaonik, ludovanja po sobama, hodnicima i hotelu. Do jutra nismo bili svjesni da je već kraj naše nezaboravne avanture. Uz pjesme, pjevanja i gledanja viceva na tv-u stigli smo do Poreča gdje su nas dočekali naši bližnji. Još par dana otkako smo došli, pričali smo o svim zgodama i nezgodama iz maturalca, željni povratka i zabave. Trebalo nam je neko vrijeme da se vratimo u realnost, sjednemo u školske klupe, te se primimo ozbiljnog posla.

Nina Sinković, IV. htt

Kako nam je bilo na maturalcu?

Autor: Silvana Vlačić, 29. 9. 2011.

Nina Sinković, IV. htt

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr