Treća obnova statusaTUŠ A. Štifanića kao međunarodne Eko-škole

Autor: Katarina Brajdić, 14. 6. 2011.

Međunarodna koordinacija za Eko-škole na prijedlog Hrvatskog povjerenstva Zaklade produljila je Turističko - ugostiteljskoj školi Antona Štifanića Poreč status Međunarodne Eko-škole za sljedeće dvije godine.  Svečanost dodjele Zelene zastave održana je u Zagrebu 13. svibnja 2011. godine, a svečano podizanje zastave 7. lipnja. Zastavu je, uz prigodan program podigao župan Istarske županije Ivan Jakovčić.

Da bi se postiglo produljenje statusa,  škola je morala ispuniti određene uvjete iz smjernica za provedbu programa Eko-škole i izvršiti zadane obveze. Među ostalim, na početku ove školske godine organiziran je Eko projektni dan koji je bio posvećen recikliranju resursa.

U daljnjim aktivnostima kroz školsku godinu posebno zanimanje posvećeno je problematici specifičnog otpada i njegovom pravilnom zbrinjavanju. Unutar školske zgrade naglasak je stavljen na uštedu energije, odnosno struje i vode, kao i na mjesečno praćenje i izvještavanje o potrošnji na info-panou.  Pokrenut je i novi projekt nosi naziv „ Započni dan marendom“, a njegov je cilj promicati zdravu prehranu i zdrave životne navike kod učenika. U tu je svrhu na Facebook profilu škole pokrenuta istomena akcija.

Koordinatorica Eko-škole, prof. Helena Miletović  posebno je istaknula eko aktivnosti škole na E-twinningu- internetskom portalu na kojem surađuju škole iz cijele Europe, kao i suradnju sa Zelenom Istrom. Također, Grad Poreč, komunalno poduzeće „Usluga“ i kum projekta, Plava laguna  stalna su potpora svim nastojanjima i potrebama koje proizlaze iz projekta Eko škole.

Cilj čitavog ovog programa je ekološko osvještavanje, educiranje i proaktivno djelovanje mladih , ne samo u školi nego i izvan nje.

Treća obnova statusaTUŠ A. Štifanića kao međunarodne Eko-škole

Autor: Katarina Brajdić, 14. 6. 2011.

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr