Razvijajmo toleranciju - uvažavajmo različitosti

Autor: Katarina Brajdić, 12. 4. 2011.

Partnerski projekt "Razvijajmo toleranciju - uvažavajmo različitosti" porečke Turističko- ugostiteljske škole Antona Štifanića i Srednje ekonomske škole Bose Milićević iz Subotice proglašen je jednim od najboljih u konkurenciji 45 projekata iz 101 škole sudionice ovogodišnje Akademije srednjoeuropskih škola (ACES), međunarodnom natjecanju za prekogranična školska partnerstva održanom u Pragu početkom mjeseca.

U ovogodišnjem projektnom ciklusu tema natjecanja bila je rješavanje konflikata unutra škole i društva.
Rezultate nagrađenog projekta TUŠ-ovci su prezentirali u petak u Obrtničkom domu pred svojim kolegama, profesorima i sponzorima. U porečko-subotičkom projektu sudjelovalo je 176 učenika, učitelja, roditelja i vanjskih suradnika, koji su surađivali na različite načine - kroz radionice, okrugle stolove, sportske susrete, dobrovoljne aktivnosti, druženja, izlete, sve do konačne evaluacije. Projekt je koordinirala psihologinja Vilma Bednar, a tijekom šest mjeseci rada rezultirali su različitim materijalima: ugovorom tolerancije, radnom mapom, videozapisima, dokumentarnim filmovima i plakatima.
Dino Deltin iz porečke i Jelena Milosavljević iz subotičke škole predstavili su rezultate projekta na završnoj petominutnoj prezentaciji pred stručnim žirijem. Deltin je "reprizu" prezentacije održao pred publikom u Obrtničkom domu u sklopu čega je predstavio i plakat s načelima tolerancije. U uvodnoj riječi okupljene su pozdravili dogradonačelnica Nataša Basanić Čuš i ravnateljica Vesna Baranašić koja je podsjetila da je priča o ACES-u u njihovoj školi počela 2008. godine, kada je od prijateljske škole "Giorgio Perlasca" iz Mađarske stigao poziv za sudjelovanje u partnerskom projektu s još pet škola, među kojima je bila i ona subotička. Kontakti su se nastavili i prošle godine - zajedno su se prijavili na natječaj.
- Mogu reći da je za uspjeh zaslužna dobra projektna ideja i dobro razrađen predmet. U ovom projektu pobijedilo je prijateljstvo i sinergija koja se osjećala u svakoj fazi njegove provedbe, dodala je Baranašić.

Napisala V. HABEREITER, Glas Istre

Fotografije možete pogledati ovdje.

Razvijajmo toleranciju - uvažavajmo različitosti

Autor: Katarina Brajdić, 12. 4. 2011.

Napisala V. HABEREITER, Glas Istre

Fotografije možete pogledati ovdje.

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr