Srednjoškolci TUŠ Antona Štifanića Poreč – PUTOVIMA TOLERANCIJE

Autor: Katarina Brajdić, 22. 2. 2011.

Grupa učenika i profesora porečke Turističko ugostiteljske škole boravili su početkom veljače 2011.u Subotici u sklopu projekta Akademije centralno-europskih škola ACES. Polaznici hotelijersko turističkog programa,Tanja Koraca, Aleksandra Gržentić, Barbara Jukić, Patrik Tasić, Carlo Zennaro i Dino Deltin, te profesori Danijela Banko, Vilma Bednar i Željan Peloža, bili su gosti škole partnera u projektu, Srednje ekonomske škole iz Subotice.

. Radilo se o uzvratnoj razmjeni jer su Subotičani bili u posjetu Poreču u prosincu 2010. Tokom jednotjednog druženja imali su priliku, bolje se upoznati i razmijeniti iskustva. Zajedno  su osmislili zanimljive radionice, snimali dokumentarni film i dogovarali se oko završnog uratka , u sklopu teme projekta : Razvijajmo toleranciju- Uvažavajmo različitosti. Hospitirajući na nastavi upoznali su i sustav rada škole partnera, koja  je s ravnateljem – Igorom Bemom bila izuzetan domaćin. Učenici su razgledavali povijesne i kulturne spomenike, bili na prijemu u lokalnoj upravi, obišli prirodne znamenitosti – Palić jezero, ergelu Kelebija i bili uključeni u radionice izrade predmeta od slame. Taj se tradicijski običaj njeguje u Tavankutu, mjestu u blizini Subotice, gdje su učenici bili gosti OŠ Matije Gubeca i gdje su posjetili župni dvor i galeriju s prigodnim izlošcima od slame. Subotica, u kojoj se  koriste tri službena jezika – mađarski, srpski i hrvatski, pravi je grad tolerancije, čemu su učenici u svakodnevnim situacijama i svjedočili. Upoznavši  uvjete življenja  tog grada bili su oduševljeni neposrednošću i gostoljubivošću ljudi. Koordinatorica projekta, psihologinja u porečkoj školi, Vilma Bednar smatra da je suradnja vrlo uspješno ostvarena i da se zajedničke aktivnosti predviđene konceptom projekta proširuju i otvaraju nove mogućnosti za unaprjeđivanje rada obaju škola. Otvaraju se putovi tolerancije, što je i suštinski cilj ACES-ovog projekta. Planira se da dinamičan proces projekta završi evaluacijom ostvarenog i prezentacijom na završnoj smotri škola sudionika početkom travnja u Pragu.

V.B

Galeriju fotografija možete pogledati ovdje.

Srednjoškolci TUŠ Antona Štifanića Poreč – PUTOVIMA TOLERANCIJE

Autor: Katarina Brajdić, 22. 2. 2011.

V.B

Galeriju fotografija možete pogledati ovdje.

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr