PREDAVANJE O ALKOHOLIZMU

Autor: Katarina Brajdić, 17. 11. 2010.

U sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti dr. Zoran Zoričić je dana 16.11.2010. održao predavanje na temu „Mladi i alkohol“ učenicima TUŠ Antuna Štifanića u Poreču. Dr. Zoričić jedan je od vodećih stručnjaka za alkoholizam u Hrvatskoj, psihijatar zaposlen u bolnici Sestre milosrdnice u Zagrebu.

Na predavanju smo mogli saznati zanimljive činjenice i podatke o alkoholizmu u Hrvatskoj, a ponajviše o pijenju mladih u Republici Hrvatskoj. Hrvatska se nalazi u samom vrhu europskih država po konzumiranju alkohola. U Hrvatskoj postoji oko 240.000 alkoholičara , a samo se 3% liječi. Trend konzumacije alkohola u populaciji mladih stalno je u porastu, što zabrinjava i usmjerava na potrebu za dodatnim angažmanom svih aktera na prevenciji.

Pijenje je dominantna muška aktivnost, ali današnji statistički podatci govore o tome kako sve više i ženska populacija konzumira alkohol . Obrazac pijenja se kod mladih razvija od 13. do 17. godine i preko 90% se odvija u vršnjačkim skupinama. Posljedice zlouporabe alkohola su mnogobrojne – dok statistički podaci govore o smrtnosti u prometnim nesrećama, vandalizmu, tučama, neželjenim trudnoćama, bolestima, postoje i one nesagledive posljedice u socijalnom okruženju alkoholičara-za obitelj, zajednicu. Jedan podatak - porast proizvodnje piva narastao preko 60% u posljednjih 20-ak godina ,među kojima ga i mladi prečesto konzumiraju, uvjetuje da se propitujemo zašto se putem javnih medija , uz nastupe , koncerte, utakmice potencira reklama tog pića? ! Učenici su dodatnim pitanjima dr. Zoričiću željeli razjasniti povezanost alkohola i drugih ovisnosti, što znače određeni promili alkohola u krvi, koliko traje postupak liječenja i kako se odvija i brojnim drugima, kojima su potvrdili zainteresiranost za temu. Predavanje Dr. Zoričića bilo je jako zanimljivo, a nadamo se da će pomoći i našim učenicima da na vrijeme spriječe ovisnost , jer kako smo čuli na predavanju „DOK NEMA OVISNOSTI , SAMI SMO SVOJE GAZDE, A ČIM DOĐE DO OVISNOSTI, POSTAJEMO NJENE SLUGE.“

O toj temi će se raspravljati i na satovima razredne zajednice i roditeljskim sastancima putem okruglih stolova, prezentacija, predavanja i radionica koje će održavati učenici koji su prisustvovali predavanju. / Tanja Koraca i Barbara Jukić – učenice III HTT /

PREDAVANJE O ALKOHOLIZMU

Autor: Katarina Brajdić, 17. 11. 2010.

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr