PET UČENICA I UČENIKA IZ POREČKE I PULSKE ŠKOLE NA MEĐUNARODNIM MANIFESTACIJAMA

Autor: Katarina Brajdić, 5. 11. 2010.

Paola Grubica, Paola Sirotić i Ivan Štiković iz Turističko-ugostiteljske škole Anton Štifanić te Francessa Rajković i David Pletikos iz Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu sudjelovali su u listopadu na dvije međunarodne manifestacije u organizaciji AEHT (Asocijacije europskih ugostiteljskih škola) i stekli vrijedno međunarodno iskustvo. O utiscima smo s učenicima razgovarali u praktikumu porečke škole.

Četiri dana krajem prošlog mjeseca u austrijskom gradiću Bad Ischlu kraj Salzburga održan je prvi Parlament mladih, u kojem je sudjelovalo 27 učenika i studenata iz škola članica AEHT-e. Troje učenika iz Pule i Poreča bili su jedini iz 20 hrvatskih škola članica ove asocijacije. Paola Grubica, Paola Sirotić i David Pletikos maturanti su HTI-a, a u Austriju su putovali sami, bez pratnje nastavnika. Uvjet je bio da budu punoljetni, a iskustvo im je, kažu, neprocjenjivo. Prezentirali su Hrvatsku kao turističku destinaciju, sudjelovali u razgovorima na različite teme, od cijene kave u kafićima u različitim zemljama, do razgovora o plaćama i broju stranih jezika koje uče u školi. Radni jezik bio je engleski, a završni dio bila je rasprava na temu zagađenja okoliša. Tema prvog Parlamenta mladih bilo je obrazovanje za ugostiteljstvo i turizam danas i u budućnosti. Istarski učenici bili su impresionirani turističko-ugostiteljskom školom u Bad Ischlu koja je, kako su nam rekli, prostrana, prekrasna, nova, s četiri restorana i kantinom. Vele da je Parlament mladih bio odlično organiziran, da su uvijek u pratnji imali nekoga od domaćih učenika koji su se trudili pokazati im što više od svoga grada, a posebno im je bila zanimljiva svečana večera koju su za sudionike pripremili u jednom od školskih restorana. "Hrana je bila fantastična", kaže David, a Paola Grubica dodaje da su ih posluživali učenici odjeveni u narodnu nošnju. Nadaju se da će i kao studenti imati priliku vratiti se na neki od budućih parlamenata.
A Francesca Rajković i Ivan Štiković branili su boje istarskih škola na 23. godišnjem susretu članova AEHT-e. Učenici na tim susretima sudjeluju u natjecateljskom dijelu, ali na način da rade u timu s kolegama iz drugih zemalja. Susret je održan u Lisabonu početkom listopada, a osim istarskih sudjelovale su i druge hrvatske škole, ukupno je bilo 710 sudionika iz 30 europskih zemalja. Francesca je s učenicom iz Austrije u 15 minuta morala odigrati zadanu situaciju na zamišljenoj recepciji, a Ivan je s djevojkama iz Latvije i Švedske predstavljao turističku destinaciju - Belem, povijesnu luku Lisabona. "Na tim natjecanjima nema rivalstva, čast je već doći tamo i imati priliku pokazati što znaš u timu s učenicima iz drugih zemalja i to kroz druženje", kaže profesorica engleskog jezika Vedrana Brajković, koja je uz ravnateljicu pulske škole Ljiljanu Radoš pratila Francescu u Lisabon. Ivan je putovao s profesoricom njemačkog jezika Ljiljanom Badrov-Frleta i ravnateljicom porečke škole Vesnom Baranašić.
Neprocjenjivo iskustvo koje su porečki i pulski učenici stekli na ovim manifestacijama nije dio redovnog obrazovnog programa, nego je rezultat opredjeljenja ravnateljica ovih škola da učenicima pokušaju pružiti što više, kako bi bili spremniji za buduće profesionalne izazove. Međutim, takvu izvannastavnu aktivnost Ministarstvo ne prati financijski, pa ona velikim dijelom ovisi, srećom od blagonaklonih porečkih gradskih vlasti i pulske Turističke zajednice.

Sniježana MATEJČIĆ, Glas Istre

PET UČENICA I UČENIKA IZ POREČKE I PULSKE ŠKOLE NA MEĐUNARODNIM MANIFESTACIJAMA

Autor: Katarina Brajdić, 5. 11. 2010.

Sniježana MATEJČIĆ, Glas Istre

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr