eTwining projekt

Autor: Katarina Brajdić, 14. 5. 2010.

Na upoznavanju profesora i gostiju s projektom ovog utorka, 11. svibnja u prostorijama ugostiteljskog kabineta TUŠ Antona Štifanića predstavljena je Powerpoint prezentacija „Istrian fairytale road“ ili „Istarska cesta bajki“. Zamišljena je kao istarska inačica njemačke Ceste bajki braće Grimm te se bavi najpoznatijim legendama koje je rodila povijest našeg poluotoka.

U prezentaciji se nalaze legenda o postanku Istre, o nastanku jame Baredine, Dvigradu, legenda o divu Velom Joži, porečka legenda o kamenu u blatu, priča o Motovunu te mit o vampiru iz Kringe.

.

eTwining je web site koji glavnu svrhu pronalazi u povezivanju i poticanju na suradnju brojnih europskih škola. Neupućenima najlakše je zasigurno usporediti eTwining sa Facebookom za profesore i škole. Ovdje profesori imaju stranice profila, ostvaruju suradnju putem projekata, a na posebno uređenom Twinspace-u, učenici međusobno komuniciraju raznim prijedlozima za realizaciju ideja i pišu blog.

TUŠ Antona Štifanića započela je sa radom u prosincu 2009. godine pod vodstvom profesorica Lili Badrov Frlete, kada se povezala sa školom Bundesgymnasium & Bundesrealgymnasium iz austrijskog grada Laa an der Thaya. Dogovoreni on-line projekt pod nazivom „Our square mile“ ili „Naša četvorna milja“ ima za cilj predstavljanje raznih sadržaja u kontekstu povijesti, umjetnosti, zemljopisa i biologije koji okružuju školu u okviru jedne četvorne milje. Austrijska je škola pozamašnom tehnologijom realizirala predstavljanje interijera i eksterijera obrazovne ustanove, stare gradske vijećnice, samih učenika, kao i flore i faune u krugu četvorne milje oko škole.

Projekti TUŠ Antona Štifanića su veoma brzo razvijeni, upravo zbog entuzijazma učenika koji su sa zadovoljstvom predstavili brojne sadržaje koje nudi turistički grad Poreč. Svojim austrijskim partnerima kao i mnogim od    90 000 aktivnih profesora na eTwiningu, učenici su predstavili svoju školu, grad Poreč u kontekstu povijesno-kulturne baštine, biljke u krugu škole, gradski sajam antikviteta, povijesni festival Giostru, tradicionalnu istarsku kuhinju, kao i slike porečkih plaža pod snijegom. Također je, na upoznavanju profesora i gostiju sa projektom ovog utorka, 11. svibnja u prostorijama ugostiteljskog kabineta TUŠ Antona Štifanića predstavljena PowerPoint prezentacija „Istrian fairy tale road“ ili „Istarska cesta bajki“. Zamišljena je kao istarska inačica njemačke Ceste bajki braće Grimm te se bavi najpoznatijim legendama koje je rodila povijest našeg poluotoka. Učenici koji su radili na ovom projektu nastojat će ovu ideju provesti u djelo i organizirati Istarsku cestu bajki u suradnji s turističkim uredima diljem Istre.

U prezentaciji se nalaze legenda o postanku Istre, o nastanku jame Baredine, Dvigradu, legenda o divu Veli Jože, porečka legenda o kamenu u blatu, priča o Motovunu te mit o vampiru iz Kringe.

Učenici is SŠ Antona Štifanića, budući organizatori putovanja i turistički vodiči, njeguju ideju o pretvaranju ove prezentacije u tematski izlet koji će u skoroj budućnosti predstavljati pravu atrakciju.

Učenici Paola Sirotić, Mateo Kašner, Paola Grubica, Filip Varga, Michiel Plantenga, Mikela Matić i Ivan Štiković na projektu rade 5 mjeseci, koristeći se uglavnom internetskim alatima za izradu prezentacija: Smile box, Vuvox, Picture trail itd.

U kratko vrijeme, ovaj je online projekt poprimio razmjere veće od planiranih. U nadolazećim tjednima učenici namjeravaju predstaviti i životinjski svijet unutar četvorne milje te Davis cup.

Ideje se rađaju svakodnevno, sa iznimnom željom upoznavanja stranaca sa svim ljepotama našeg grada i regije.

Paola Sirotić

eTwining projekt

Autor: Katarina Brajdić, 14. 5. 2010.

.

Paola Sirotić

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr