Posjet Slovačkoj ACES akademiji

Autor: Katarina Brajdić, 16. 4. 2010.

Od  23.03.2010. do 26.03.2010. predstavnici naše škol, prof. Nađa Herceg-Tudor i učenica Melisa Butković bile su na susretu u Senecu u Slovačkoj na ACES akademiji. Polazak je bio u ranim jutarnjim satima, a dolazak na odredište u popodnevnim satima. Razlog odlaska bio je sudjelovanje na velikom sastanku na kojemu su se predstavljali projekti za ovu godinu, dok je naša škola bila pozvana kao gost. Još jedan učenik iz naše škole, Ivan Rossa,  prisustvovao je ovome događaju kao dio organizacijskoga odjela, tj. bio je odabran za sudjelovanje u Video timu. Njegova zadaća bila je fotografiranje i snimanje događaja. Unatoč tome što ove godine naša škola nije imala projekta, sudjelovali smo u raznim radionicama koje su bile ponajprije zabavne i koje su imale svrhu da se učenici raznih nacionalnosti zbliže i sprijatelje. Radionice su uključivale aktivnosti kao što su pričanje priča na zadanu temu, sjedenje na podu u krugu i pričanje dosadašnjih iskustava s ACES projektima, slikanje. Naša učenica također je imala čast da s još jednom učenicom iz Zagreba bude ambasadorka Hrvatske; imale su zadaću  upoznati te objasniti smisao ovoga susreta predstavniku naše države, Tomislavu Caru. Na susretu se našlo učenika i profesora iz zemalja diljem Europe: Hrvatske, Austrije, Češke, Mađarske, Srbije, Slovenije, Albanije. no nikome nije bilo bitno odakle su jer se sva komunikacija odvijala na engleskome jeziku. Ovakvi susreti  pogodni su za učenike da se nauče samostalnosti, ali i da se nauče radu u grupama. ACES prvenstveno želi da se sudionici njihovih projekata i radionica druže i da se stvaraju prijateljstva koja će trajati, želi da se  radi u  zajedništvu  i uči te da se pritom zabavlja. Dojam predstavnika naše škole bio je vrlo  pozitiva i najradije bi  još jednom otišli tamo i sve ponovili.Ovakav susret je pokazatelj da su mladi u Europi željni znanja i novih iskustava. Naša škola priprema novi projekt uskoro, pa se svi  koji bi željeli sudjelovati na ovakvim susretima slobodno mogu javiti, a tema će biti: Rješavanje konflikata bez nasilja.

Posjet Slovačkoj ACES akademiji

Autor: Katarina Brajdić, 16. 4. 2010.

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr