Dani otvorene nastave u Turističko-ugostiteljskoj školi

Autor: Katarina Brajdić, 23. 3. 2010.

U Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića u Poreču 15. i 16. ožujka održani su 8. Dani otvorene nastave. Brojna predavanja i radionice vodili su gosti predavači, stručnjaci i raznih područja i osobe iz javnog života, ali i učenici i profesori naše škole. Glavna tema i poveznica svim predavanjima i radionicama bila je interkulturalnost.

O samom pojmu interkulturalnosti i što ona podrazumijeva učenicima je govorila dr. sc. Elvi Piršl s  pulskog Filozofskog fakulteta. Veliku obrazovnu vrijednost imale su i radionice Gabrielle Müller koja je postavljanjem scena iz austrijsko-hrvatske prošlosti uspjela približiti i osvijestiti snažne kulturno-povijesne veze naših naroda. Vrijedno je i zanimljivo bilo i predavanje kustosice Zavičajnog muzeja Poreštine Elene Poropat o počecima turizma u Istri i Poreču. Učenici su  doznali između ostaloga da je prvo porečko kupalište otvoreno u doba Austrougarske na otoku Sveti Nikola  s posebnim muškim i ženskim dijelom, a vidjeli su i kako  su izgledali kupaći kostimi onog doba.

Osim što nastava izlazi iz uobičajenih okvira, ona dijelom izlazi i iz prostora školske zgrade, odnosno učionice. Tako su naši učenici bili gosti uCentru za socijalnu skrb Poreč te je na taj način spojeno  obilježavanje Međunarodnog dana socijalnog rada  i naših Dana otvorene nastave. Stručne radnice Centra govorile su o značaju profesije socijalnog rada, djelatnosti socijalne skrbi, pravima, obvezama i odgovornostima djece, mladih, roditelja i društva, s posebnim osvrtom na prava i odgovornosti djece i mladih rizičnog ponašanja, počinitelja prekršaja i kaznenih djela u postupcima koji se provode u tim slučajevima, u postupcima razvoda braka i poslije razvoda braka roditelja.

Jedna grupa učenika bavila se temom interkulturalnosti kroz izlet u Sloveniju gdje su posjetili Cerkniško jezero i Križnu jamu i upoznali se s lokalnim predajama i legendama.

Atraktivnih događanja bilo je i u samoj školi gdje je posebno zanimljivo bilo predavanje o kineskoj kulturi koje je vodila Li Yang Liu. Osim toga, učenici su poslušali izlaganje Suzane Baclia o engleskom običaju pijenja čaja, a upoznali su pobliže i albansku nacionalnu manjinu, njihove običaje i kulturu kroz predavanja Ingrid Šahte i dvaju učenica naše škole.

U školi je održan i niz radionica koje su vodili profesori naše škole:sustavima mjernih jedinica u receptima različitih kultura bavile su se profesorice matematike sa svojim učenicima, profesorica hrvatskog jezika i vjeroučiteljica su uz pomoć Biskupije pripremile učenike da održe predavanje o biskupu Jurju Dobrili, a profesori stranih jezika pobliže su upoznali učenike s kulturom naroda čiji jezik poučavaju.

U školskom praktikumu također su gostovali vodeći ljudi iz struke: sommelier Emil Perdec, barmeni Zoran Lukić i Armando Šuša te kuhar Zoran Stanisavljević. Oni su kroz praktični rad s učenicima prezentirali prožimanje  različitih kultura i suvremene trendove u navedenim područjima ugostiteljske struke.

O posebnosti i smjerovima razvoja istarskog turizma učenicima je govorio pročelnik Upravnog odjela za turizam Denis Ivošević.

Na svečanom domjenku na samom kraju ovog projekta sudionici Dana otvorene nastave imali su prilike kušati sve što je pripremljeno u zajedničkom radu učenika, njihovih stručnih učitelja i gosta kuhara Zorana Stanisavljevića kao i slastice koje je pripremila stručna učiteljica slastičarstva s učenicama. Na sudjelovanju i trudu svima je zahvalila ravnateljica škole prof. Vesna Baranašić koja je zaključila da se kroz šezdesetak radionica i predavanja koliko ih je održano u ova dva dana ispunio cilj ovog projekta, a to je dinamično učenje, stjecanje životnog znanja i socijalnih vještina učenika naše škole.

Galerija fotografija!!!

Dani otvorene nastave u Turističko-ugostiteljskoj školi

Autor: Katarina Brajdić, 23. 3. 2010.

Galerija fotografija!!!

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr