Završetak projekta Polarni san

Autor: Silvana Vlačić, 26. 3. 2018.

Dana 1. ožujka 2018. priveli smo kraju ekološki projekt Polarni san, započet još krajem studenog 2017. godine, u organizaciji Kluba za ekspedicionizam i kulturu iz Zagreba.

Projekt je puna dva mjeseca, do kraja siječnja 2018.,  pratio samostalnu ekspediciju putopisca i fotografa Davora Rostuhara na Južni pol. Projektne aktivnosti sastojale su se od edukativnih tekstova o polarnim krajevima, Arktiku i Antarktici, koje su učenici 1. r. hotelijersko-turističkih tehničara obrađivali s razrednicom Darijom Škrinjar na satu razrednika. Nakon svakog obrađenog teksta uslijedio je kviz znanja koji su učenici pojedinačno rješavali, a oni najuspješniji bili su ocijenjeni iz predmeta Biologija s ekologijom. Završna je aktivnost održana 1. ožujka 2018. u 1. r. tehničara, a bila je organizirana kao korelacija među predmetima Prehrana i poznavanje robe, Biologija s ekologijom te Hrvatski jezik. Voditeljice radionice o začinskom bilju bile su Helena Miletović i Daria Škrinjar, profesorice spomenutih predmeta. Učenici su zamoljeni da donesu začine i začinsko bilje te su ih pod vodstvom prof. Miletović slagali pojedinačno na klupe, kako bi svatko mogao promotriti i prepoznati pojedini začin, a tijekom sata pročitali su i poznatu baladu Miroslava Krleže Ni med cvetjem ni pravice, iz kajkavske zbirke Balade Petrice Kerempuha. U pjesmi Krleža spominje cijeli niz vrtnog i poljskog bilja, koje su učenici potom na prezentacijskoj ploči internetski pretražili te prokomentirali s prof. Škrinjar i Miletović, zamijetivši da su neke biljke koje književnik Krleža spominje, npr. trputac, možda i neugledne, ali zato vrlo ljekovite i korisne u prehrani. Od sakupljenih začina učenici 1. r. turističko-hotelijerskih komercijalista izradili su plakat.

Daria Škrinjar, prof.

Završetak projekta Polarni san

Autor: Silvana Vlačić, 26. 3. 2018.

Daria Škrinjar, prof.

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr