Za stolom Franje Josipa

Autor: Silvana Vlačić, 19. 2. 2009.

Predstavljanje projekta međunarodne suradnje „Za stolom Franje Josipa“ koji će predstaviti projektni tim Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića Poreč u kabinetu ugostiteljskog posluživanja u utorak, 24. veljače 2009. s početkom u 13 sati.

Međunarodni je projekt u kojem sudjeluje 5 škola članica ACES-a (Academy of Central European Schools) i to iz Mađarske, Austrije, Vojvodine, Slovačke i Hrvatske. Projekt financira Erste zaklada koja je ujedno i utemeljitelj ACES-a 2006. zajedno s Interkulturelles Zentrum iz Beča s ciljem povezivanja i ostvarivanja uspješne suradnje škola na međunarodnom planu. U mrežu ACES-a trenutno je uključeno 15 zemalja Europe, kojima se pruža mogućnost razvijanja dijaloga i suradnje među mladima kako bi se kreirala održiva mreža razmjene znanja, zajedničkog učenja i inovacija. Svake godine raspisuje se natječaj za školske partnerske projekte kojima ACES ohrabruje učenike i profesore da se što aktivnije angažiraju u međukulturalnoj razmjeni. Tema projekta za koji je natječaj raspisan 2008. godine je „Naučiti kako živjeti zajedno: Međukulturalni dijalog u Europi“.
Na natječaju je pobijedila mađarska Turističko-ugostiteljska škola "Giorgio Perlasca" iz Budimpešte koja je i koordinator projekta „Za stolom Franje Josipa“, a kao jednu od škola partnera izabrala je i Turističko-ugostiteljsku školu Antona Štifanića iz Poreča.
Ciljevi projekta su upoznavanje s velikim utjecajem koje je Habsburška Monarhija imala na srednjoeuropsku kulturu i gastronomiju, te se stoga učenici prikupljanjem i prezentiranjem podataka i predmeta upoznaju s atmosferom i vremenom u kojem je živio Franjo Josip. Projekt se sastoji od nekoliko cjelina kao što su upoznavanje s narodnim nošnjama, posuđem, glazbom, dekoracijama stola, pripremom i serviranjem jela koja su se posluživala na carskom dvoru, sve naravno iz toga doba.
Dio za koji je zadužena naša škola je priprema hladnog predjela, a u cilju što boljeg upoznavanja i razumijevanja običaja i načina života na našem području za vrijeme Habsburške Monarhije učenici su dosad posjetili Državni arhiv u Pazinu, razgledali izložbu „Za cara i domovinu“ u Povijesnom muzeju Istre u Puli, posjetili Zavičajni muzej Poreštine u Poreču, Etnološki muzej Istre u Pazinu, Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču, Centar za povijesna istraživanja i Etnografski muzej u Rovinju.
Prikupljeni materijali bit će objedinjeni u zajedničkoj bazi podataka i dostupni javnosti u raznim oblicima: knjige, brošure ili CD. Cjelokupna se međunarodna suradnja temelji na korištenju informatičke tehnologije, odnosno pristupu internetu.
Projekt će biti predstavljen krajem ožujka u Budimpešti i tada će se objediniti rezultati istraživanja timova škola sudionica našeg projekta „Za stolom Franje Josipa“, ali i svih ostalih projekta škola partnera na temu „Naučiti kako živjeti zajedno: Međukulturalni dijalog u Europi“.

Za stolom Franje Josipa

Autor: Silvana Vlačić, 19. 2. 2009.

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr