Dani vode

Autor: Silvana Vlačić, 12. 4. 2017.

Učenici 2. slastičara obilježili su Dan voda terenskom nastavom na plažama Borik i Jedro. Znamo da 2/3 Zemljine kore prekriva voda, 97% slana, 3% slatka, a samo 1% slatke vode je dostupno ljudima.

Zato vodu  treba razumno trošiti i čuvati je od zagađivanja. Terenska nastava je dobar način da se učenicima približi tema zaštite okoliša i važnost očuvanja morske bioraznolikosti. Upoznali smo biljke slanuše: petrovac, mrežicu, primorski trputac, caklenjaču. Proučavali kako su se ove biljke prilagodile životu na tom području, vidjeli da imaju debele mesnate listove prekrivene voskom ili dlačicama. Pronašli smo skupine modro zelenih algi, ljušture pužiće litorine, priljepke, raka samca. Vidjeli smo na licu mjesta utjecaj čovjeka na izgled priobalja: pješačke i biciklističke staze, betonirane plaže, stepenište do mora, rampe za invalide, rasvjete, tuševe, klupe, kante za otpatke. Ljudi značajno mijenjaju priobalje, neki zahvati su pozitivni, ali ima i negativnog utjecaja. Na primjer, to je bacanje otpada: plastičnih vrećica, boca, limenki, opušaka, u daljini smo vidjeli pouljeno more. Prijedlog učenika je bio da se na šetnicama uz klupe postave pepeljare s pijeskom, da se opušci ne bacaju u more i po plažama jer ih je teško skupiti. Cilj terenske nastave je bio podizanje svijesti o važnosti i očuvanju morskog okoliša i ukazivanje na to što pojedinac može učiniti kako bi se očuvalo naše priobalje. Učenici su stekli nova znanja iz biologije i zaštite okoliša, te probudili svoj interes i brigu za prirodu. Na kraju su dobili zadatak da osmisle ekološke poruke o očuvanju mora ili naslikaju nešto s istim motivima.

Helena Miletović, prof.

« Ožujak 2024 »

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr