One znaju tko su

Autor: Silvana Vlačić, 15. 2. 2017.

Mlade, darovite, samopouzdane, izvrsne plesačice. Ples je ono u čemu su se pronašle i u čemu istinski uživaju. Bez obzira na tremu i izlazak pred publiku, kada započne glazba s prvim pokretima tijela trema nestaje i one postaju vladarice podija.

Larissa se plesom počela baviti u 1. razredu osnovne škole i dok pleše osjeća se opušteno i sretno. „Osjećam se svoja, ne moram skrivati ono što jesam. Ponosim se time što plešem. Volim svoje društvo u plesnoj grupi. Najljepši trenutak je kada sve zajedno izađemo na pozornicu.“ Evita je na satove plesa krenula još ranije, s pet godina i nakon deset godina plesa kaže: „Kada završi glazba, na kraju shvatim zašto plešem.“ Lea je počela plesati zajedno s Evitom i na ples je krenula jer joj se nije dopalo na ritmici. Danas o plesu kaže: „ Dok plešem mogu biti svoja, ne moram ništa glumiti. Plesom sam naučila izraziti sebe, to je neopisiv osjećaj, ne mogu to reći riječima. Ja govorim plesom.“

Povod razgovoru bilo je obilježavanje desete godine uspješnog rada udruge mladih Urbane subkulturne baze – USB plesnom predstavom „Tko sam ja“ održane u kazališnoj dvorani POUP-a u Poreču 8. veljače 2017. Plesna predstava nastala je u sklopu istoimenog projekta podržanog od Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva iz sredstava Fonda gradova i općina kojem je cilj bilo rješavanje problema koji muče mlade. Usmjeren je bio prema najstarijoj skupini plesačica ? u kojoj plešu i naše učenice: Larissa Janković Matišić, Evita Sain iz 1. htt, Lea Sačić, 2. htt i Katarina Božić, 1. slastičara. Projekt se sastojao od plesnih radionica i razgovora s psiholozima u kojima su osvijestile neke od problema koji se javljaju u osjetljivoj tinejdžerskoj dobi. Kažu da su im radionice pomogle da više razmišljaju o sebi, propitkuju sebe i ono što same žele, a ne okolina. Pokušale su pronaći odgovor na pitanje Tko sam ja? što su pod vodstvom redateljice i koreografkinje Ivane Domazet i prikazale u predstavi.

Svakodnevno treniraju i do dva sata, tijekom treninga se razgibavaju, rade na snazi, skokovima, koreografiji…Nekoliko puta godišnje odlaze na natjecanja na kojima mogu nastupati grupno, ali i pojedinačno, u paru, u troje i četvero.. (solo, duo, trio, kvartet i formacija.). Tijekom ljeta nema odmora, nastupaju na raznim manifestacijama, ali i u hotelima u zabavnom programu za goste. Plesnih skupina ima više, svih uzrasta i preko 200 članova, vode ih Ivana Domazet, Elizabeth Wertheim i Adila Bidžos.

« Ožujak 2024 »

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr