Moja kockica mozaika

Autor: Silvana Vlačić, 2. 11. 2016.

U suradnji s Društvom naša djeca Poreč, škola Antona Štifanića provodi projekt pod nazivom Moja kockica Mozaika. Cilj ovog projekta je uključiti mlade u društveni život lokalne zajednice. Provedba projekta će se sastojati u otkrivanju potreba mladih, radionica vezanih za kreiranje ideja o uključivanju mladih u život lokalne zajednice te prezentaciji stvorenih ideja pred njihovim vršnjacima.

Za početnu procjenu su Snježana Matejčić iz DND-a Poreč i Antonija Mijatović, psihologinja iz škole zajednički osmislile set pitanja za procjenu navika provođenja slobodnog vremena i potreba učenika.

Anketu je popunilo 19 učenika/učenica 2 HTT razreda, u prisutnosti školske psihologinje Antonije Mijatović i razrednice Tatjane Gulić Pisarević.

Dodatni razgovor o nekim anketnim pitanjima obavile su Sunčica Damjanović i Sniježana Matejčić, koje će voditi neformalnu edukaciju temeljenu na odgovorima ankete, a po metodi radionice budućnosti.

Odgovori po pitanjima ankete:

1. Najviše, 16 anketiranih odgovara da ih najzadovoljnijima čini vrijeme provedeno s prijateljima, 13 odnos s roditeljima, 11 odnos s curom/dečkom, 10 odnos s bratom/sestrom, 9 sport, 3 računalne igre, 3 crtanje, 2 izvanškolske aktivnosti, po 1 sport i glazba.

2.  Najviše 10 anketiranih odgovara da ne zna da postoji Centar za mlade, 9 ne zna što bi tamo radilo, a samo 1 je bio/bila ondje.

3.  Troje anketiranih smatra da nedostaje disco, više mogućnosti za bavljenje sportom, McDonald’s, dvoje navode nedostatak noćnih klubova, shopping centra i tečaja crtanja, a po jedan: multipleks kino, izleti za mlade, učenje stranih jezika, učenje sviranja glazbenog instrumenta, jeftinija teretana, jeftiniji bazen, općenito društvene aktivnosti, mogućnost učenja skijanja

4. U proteklih godinu dana najviše je anketiranih, njih 16 bilo u kinu,15 u sportskoj dvorani, 13 u gradskoj knjižnici, 6 u muzeju, a NITI JEDAN učenik/učenica nisu u proteklih godinu dana bili u gradskoj upravi

5. Najviše anketiranih, njih 10, sudjelovalo je u izvanškolskim sportskim aktivnostima, 8 u volonterskim akcijama, 6 u humanitarnim akcijama, 4 u programu Erazmus (putovali u Austriju, Norvešku, Ruminjsku), a po 1 u religijskim aktivnostima i sviranju instrumenta

6. Za razgovor o delikatnim temama najviše, 17, anketiranih izabire prijatelja/prijateljicu, 8 njih curu/dečka, 7 nekog člana obitelji, 5 sestru/brata, a po 1 mamu ili profesora/profesoricu.

7. Manji dio anketiranih koristi igraću konzolu – od toga njih 4 do 1 sat dnevno, a dvoje više od 3 sata dnevno, igrice igra 14 anketiranih, od kojih 8 do 1 sat dnevno, a po tri anketiranih 3 ili više sati, surfa 15 anketiranih, mahom više od 3 sata dnevno (8 njih), za pisanje zadaće internetom se koristi 11 anketiranih, a 10 od njih do 1 sat dnevno.

8. 17 anketiranih kani nastaviti školovanje, jedan/jedna se vidi u profesionalnom sportu, a jedan/jedna razmišlja o frizerskom tečaju, ako ne uspije upisati fakultet.

9. svih 19 učenika ima potporu roditelja/staratelja u promišljanju budućnosti.

10.  Od 19 učenika samo 2 jasno navodi da bi ostali u Poreču, dok 2 navode da bi rado ostali, ali da veći gradovi nude i veće mogućnosti zapošljavanja i drugačijeg života. Ostali anketirani/e žele živjeti izvan Hrvatske, nekolicina bilo gdje samo u inozemstvo

Prema dobivenim rezultatima možemo vidjeti kako većina ispitanih smatra kako u njihovoj lokalnoj zajednici nedostaje prilika i sadržaja za mlade, čak štoviše, promišljaju o napuštanju sredine u potrazi za drugačijim stilom života.

Anketu obradila Snježana Matejčić

Tekst uredila Antonija Mijatović

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr