Maturalno putovanje u Grčku

Autor: Silvana Vlačić, 13. 10. 2016.

Svi završni razredi naše škole zajedno sa svojim razrednicama okupili su se navečer 28. kolovoza na parkiralištu OŠ Poreč, te s velikim uzbuđenjem i nestrpljenjem čekali ponoć 29. kolovoza. Čim smo krenuli, naš nam je vodič Joško Lešaja još jednom ispričao plan putovanja i pojedine zanimljivosti o mjestima koje smo posjetili.

Nakon nekoliko sati ugodne vožnje autobusom stigli smo u San Marino, jednu od najstarijih država na svijetu, koju je prema predaji osnovao  klesar Marin s otoka Raba. U San Marinu razgledali smo stari grad koji se sastoji od kula, utvrda, zidina, crkve i drugih povijesnih objekata. Nakon razgledavanja imali smo slobodno vrijeme za obilazak mnogobrojnih trgovina i kafića. Ukrcali smo se u autobus i krenuli u Anconu. Stigli smo u Anconu i saznali da će nam brod kasniti, te smo odlučili prošetati i  razgledati grad. U večernjim satima stigao je napokon naš brod-trajekt, ukrcali smo se i odmah namjestili svoje satove na grčko vrijeme, a nakon toga smjestili smo se u kabine gdje smo ostavili stvari i uputili se na večeru. Na brodu smo imali i noćni klub gdje je počeo naš zabavni dio putovanja. Sljedećeg dana stigli smo u Igoumenitsu, iskrcali smo se s broda i nastavili vožnju autobusom u smjeru pokrajine Tesalije. S vidikovca je pucao predivan pogled na kompleks Meteora, koji uključuje šest lebdećih bizantskih samostana na vrhu stijena, u kojima žive redovnici. Mi smo posjetili tada jedini otvoreni samostan u neposrednoj blizini Meteora, s prekrasno oslikanom grčkokatoličkom crkvom. Zbog manjka vremena nismo stigli posjetiti Apolonovo svetište-Delfi, te smo odmah krenuli prema Ateni. U Atenu smo stigli u kasnim noćnim satima, smjestili se u hotel Achillion, spremili se i krenuli u potragu za klubovima i zabavom. Ujutro smo brzo doručkovali i išli u šetnju Atenom. Obišli smo trgove Omonia i Sintagma, vidjeli smo Parlament, ceremonijalnu stražu Evzoni te mnogobrojne ulice s trgovinama. Vratili smo se u hotel na ručak te nastavili razgledavanje Atene. Uputili smo se prema predivnoj Akropoli u čijem su sklopu Partenon, Erehtejon, Hram Atene Nike, Propileji, Dionizovo kazalište, Odeon, Hadrijanova vrata, Zeusov hram. Panoramski smo potom obišli središte grada i zaustavili se pored Olimpijskog stadiona  gdje smo se fotografirali. Nakon cjelodnevnog razgledavanja otišli smo u hotel na večeru, nakon koje je slijedilo slobodno vrijeme i izlazak. U jutarnjim satima odjavili smo se iz hotela i autobusom krenuli u razgled Peloponeza i Korintskog kanala. Vidjeli smo antički amfiteatar Epidaur, legendarnu Mikenu s Atrejevom grobnicom, a prošli smo i kroz grad Nafplio. Konačno smo stigli i u luku Kyllini, ukrcali se na trajekt i vozili se oko sat vremena do otoka Zakintosa.  Glavni grad Otoka je istoimeni grad Zakynthos ili Zante, a mi smo bili smješteni u hotelu Canadian u dijelu grada Laganas. Budući da smo u hotel stigli navečer, smjestili smo se u sobe i odmah krenuli na večeru, nakon čega smo se uputili u istraživanje noćnog života. Zakynthos je poznat po velikom broju klubova i zabavi, u što smo se i sami uvjerili te time bili oduševljeni. Na Otoku smo imali slobodno vrijeme, ali zbog zainteresiranosti su nam organizirali posjet do čuvene plaže Navagio. Nažalost, plažu smo mogli vidjeti samo sa stijene jer je prilaz plaži dostupan jedino brodom. Ostatak dana nam je bio slobodan pa smo odlučili posjetiti gradsku plažu i kupiti poklone i suvenire. Večer je bila kao i svaka druga - večera pa izlazak. Ujutro smo duručkovali, još kratko uživali u hotelu, a onda se uputili autobusom  na trajekt prema luci Kyllini. Iz te smo se luke vozili prema Patrasu, gdje smo se ukrcali na brod koji nas je odvezao do Ancone. Tijekom noćne plovidbe odvijalo se naše zadnje zajedničko okupljanje. Sljedeći smo dan stigli u Anconu, iskrcali se s broda i autobusom uputili natrag prema Poreču, u koji smo stigli u kasnim večernjima satima. Time je završilo naše maturalno putovanje koje će svima ostati u sjećanju kao predivna uspomena, a mnogi se nadaju kako će jednom opet posjetiti Grčku.

Za kraj da spomenem i grčku gastronomiju. Sastoji se od svježih i prirodnih namirnica, voća, povrća, puno začina i maslinovog ulja. Najpoznatije i najbolje mesno jelo je gyros, a poznata je i njihova musaka. Znamenita je i grčka salata te umak od krastavaca tzatziki. Od slastica su rado kušane baklave, halve i rahat lokum. Najpoznatije piće je ouzo, rakija od anisa.

Barbara Pol, 3. kon-sl

Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč / Prvomajska 6, HR-52440 Poreč / ss-astifanica-porec.skole.hr / ured@ss-astifanica-porec.skole.hr